Kinders in die kerk

Ek het al baie gewonder wanneer mense besluit het kinders behoort nie meer in die kerk nie. Hoekom word hulle deesdae vermaak met poppekas, prentjies knip en plak en oulike stories? Is dit nie die tipe goed wat hulle in elk geval deur die hele week doen nie? Wanneer het ons besluit kinders is nie meer intelligent genoeg om te verstaan wat in ‘n erediens gepreek word nie?

Ek weet, ek weet. Hope mense gaan sê dienste is te lank vir kinders en hulle kan nie so stil sit nie. Maar is dit nie juis die punt nie? Leer kinders dan nie juis uit ons voorbeeld nie? As hulle nie van kleins af sien hoe ons optree nie, hoe kan ons verwag dat hulle later as tieners skielik gewillig stil gaan sit en na lang preke luister? Ons kerke spook hulle dood met tieners en jong mense wat nie meer kerk vas is nie, maar skep ons nie juis self hierdie situasie nie?

Ek dink kerk toe gaan is baie dieselfde as huis werkies. Terwyl kinders klein is wil hulle dit doen, want hulle wil groot wees. Hulle wil doen wat jy doen. Vensters was, vloere mop, wasgoed weg pak, skottelgoed en mure was is pret. In die proses leer hulle sommer dat dit deel van die lewe is. Maar gee jy daardie selfde take vir die eerste keer vir ‘n tiener sit jy met ‘n dikbek kind wat nie die harde, simpel werk wil doen nie. Een wat rebelleer teen die onregverdigheid.

So sit my eie 2 kleuters toe weer die ander Sondag tussen al die grootmense, terwyl die ander kinders in die saal baljaar. (Snaaks genoeg het hulle nog nooit vir my gevra hoekom hulle nie saam met die ander kinders na die voorsang en 5 minute kinderpreek uitgaan nie.) Tog is hulle nie onwelkom nie. Ja, daar is die enkele suurknolle, maar meestal kry die 2 net glimlagte en tannies en ooms wat hulle hare na die diens wil kom streel. So tussen die gekriewel en rondskuif op die bank besef ek dat hulle tog luister, want elke nou en dan word daar iets oor die diens in my oor gefluister. Of dit nou iets is waaroor hulle saam stem (soos ons knaap wat ewe beaam toe dominee sê dat ons beter moet kyk na wat ons kinders kyk op TV, want wat mens sien bepaal jou hart) of dit ‘n vragie of opmerking is.

Kinders is soos sponse. Dis in ons hande om te besluit wat hulle gaan opslurp. Ons kan hulle bly vermaak met die ligter kant van die Bybel of ons kan hulle kans gee om met die diepte daarvan kennis te maak. Ek lees net die ander dag dat die meeste Christene tussen 4 en 14 jaar tot bekering gekom het. Tussen 4 en 14 is ons die meeste ontvanklik vir geestelinge en ander ontwikkeling. Doen ons ons kinders dan nie juis ‘n onreg aan om in die goue jare net met hulle kerk te speel nie? Is dit nie juis nou wat ons hulle moet help om die pad na God te vind nie? Hoeveel meer standvastig kan hulle lewens nie wees as hulle met hul hand in die van die Here deur die onstabiele tiener jare kan loop nie?

Categories: Alles in 'n dag, Die woelwaters | 10 Kommentaar

Artikel navigasie

10 thoughts on “Kinders in die kerk

 1. Ek dink die ‘begrip’ kom van Amerika af, met die mega kerke. Maar ja, ongelukkig maar ook deel van ons generasie. Alles moet ‘lekker’ wees. Ek was vir jare ‘n kinderkerk leier, so my hart is met tye verdeeld, daar is baat, mits daar doelgerig tewerk gaan, want dit kan maklik ‘n ‘oppas eenheid’ word. So, snaaks genoeg, noudat ek kan kies, wil ek ook hê die kroos moet insit by die hoofdiens.

  • Dis voorwaar ‘n moeilike een, want ek dink baie mense sal net glad nie hulle kinders kerk toe vat as daar nie kinderkerk is nie. Wonder of party kerke nog kinderkrans hou? Dit was my tyd se weergawe van lekker kerk op ‘n Vrydag 🙂

   • Ja! jy slaan die spyker op die kop. Jy sien, dis waar die Amerikaners ‘slim’ geraak het om kinders te target. Hulle weet, dis amper boetie en sussie wat gaan ‘besluit’ waar pappa en mamma ‘moet’ aanbid. Ongelukkig, ‘werk’ dit, en het dit wêreldwyd ‘n tendens geword. DAAROM, is dit baie belangrik, om selfs eenkeer intesit as ouer/ navraag te doen, om uit tevind wat leer en of doen die kinders nou juis in hul klasse. Deesdae vervang ‘Jeug” kinderkrans, en doen baie kerke dit op Vrydae boonop Sondae se kinderkerk. Dis amper asof kerke die ‘kliëntediens’ kant van kerk, beter verstaan/benut soos ‘n ‘diens’ wat hul ouers bied….en dan wanneer sussa moet kies, gaan sy natuurlik die kerk kies waar daar iets is om te doen?
    Wyse raad wat ek gehoor het : “Wees bly jou kind wil kerk toe gaan, en dit nog op ‘n Vrydag!”

 2. Hettie

  Ek dink die idee van kerkwees moet ‘lekker’ wees, is die subtiele manier van die duiwel om die aandag van God af te skuif na hoe ons as mense oor die saak voel. Ek en my man het al vier ons kinders in die kerk groot gemaak, van babatyd af. As hulle begin woelig raak het, het ek vir daardie fase in die moederskamer gesit terwyl Pa en die kinders in die kerk bly sit. My jongste is nou 4 jaar, en sy sit stiller as party laerskool kinders. Ons kerk het nie ‘n kinderkerk nie, en al sou daar wees sou ons die kinders saam met ons in die kerk hou.

  Is dit nie ironies dat ouers sê dat hulle kinders nie kan stilsit tydens die diens nie, daarom gaan hulle eerder nie kerk toe nie, maar dis so maklik om lank stil te sit terwyl almal saam fliek kyk. Miskien is ons waardes verdraai? My oom was ‘n predikant en hy het gesê dat die kinders tot aan die einde van die diens in die kerk moet bly sodat hulle kan deel hê aan die sëen wat uitgespreek word.

  • Sulke waar woorde van jou oom, Hettie. So van die laerskool kinders gepraat, hoe kan ons aandring dat hulle stil sit op skool, maar verwag nie dat hulle dieselfde kan doen in die kerk nie. Het dit wat hulle by die skool leer dan belangriker geword?

   Dis heerlik om te hoor dat daar nog kerke is wat nie kinderkerk het nie!

   • Hettie

    In my opinie is die stilsit probleem van selfs groter kinders te wyte aan ondermeer verkeerde eetgewoontes (boks pap gemaak van wind, suiker en baie kleurmiddels) en die kinders word oorlaai met so ‘n magdom visuele dinge soos TV, rekenaar en selfoon, dat die predikant baie ‘boring’ kan voorkom. Die kinders wil dinge sien, nie net hoor nie

 3. K

  My kinders leer die Here ken deur geesgevulde en godvresende, kundige mense wat christenskap verstaanbaar maak vir hul ouderdom – ook ‘diep’ sake soos dood en sonde. Dis uiters arrogant om kindertjies wat deur wonderlike kinderpredikers en opvoedkundiges op hierdie manier te beoordeel. Sal jy n vyf jarige kind in n universiteitsklas gaan sit om hom ‘gewoond’ te maak aan die akademiese wereld van eendag – dis belaglik! Dis nie n skande om te erken kindertjies verstaan nie die taal van grootmense nie – en in hul eerlike, eenvoudige boodskap het kinderdienste my al vele kere dieper geraak as die hoogdrawende ‘superieure’ dienste wat die skrywer so aanhang. Dit gaan nie oor lekker nie, dit gaan oor dink met jou kop nie jou vooroordele nie

  • manewales

   K, as julle kerk nie ook met die probleem sit van tieners en jongmense wat nie meer kerk bywoon nie, doen julle verseker iets reg. Dan kan baie van ons kerke kom aanklop vir wenke by julle.

   Ongelukkig is dit egter ‘n algemene probleem dat jongmense nie meer kerk bywoon die oomblik wat hulle te oud word vir die kinderbediening.

   Ek dink ons onderskat 5-jariges om te dink hulle verstaan nie wat ons “groot mense” praat nie. Die evangelie is nie “rocket science” nie. As preke die dag soos hoogdrawende universiteits klasse klink sit ons inderdaad met ‘n reuse probleem. Hoeveel van ons volwassens sal immers die nog kan verstaan?

   Ek leer elke dag soveel by my kinders. Veral oor geloof. Miskien is dit tyd dat ons dienste juis meer op die vlak van ‘n 5-jarige gerig word.

 4. Irma

  Ek is ‘n”kinder” werker wat saam met my mede werkers ons kerk tye verdeel sodat ons kinders van die Here kan leer. Kinders van 0 to 6 jarige ouderdom gaan elke sondag saam kleuter/kinderkerk toe. Ons het ook “soet”kinders wat in die kerk “stil”sit wat se ma die selfde idees oor kerk as julle het. (ek gee al 20 jaar kinder/kleuter kerk) die werklikheid is dat kinders wat saam groot geword het( ouderdom outste 20) in dien Kinder/kleuter kerk is nou aktief besig in die kerk , en gaan getrou kerk toe terwyl die “soet een stil sit”kinder geensins betrokke by die kerk is nie . So wonder net waar is die kinders? As jy jou kinders in die kerk by jou wil laat sit goed so maar doen dit vir die regte redes. Kleuter/ kinder kerk het ‘n plek in die Kerk.

  • Irma, ek sien ek ontstel mense wat juis met die klein kinders werk. En dis nie juis die idee gewees nie. My eie sus was in die kinder bediening (soortgelyk aan wat jy doen) en dit was vir my wonderlik hoe hulle die kinders so stelselmatig gewoond gemaak het aan die kerk.

   Miskien moes ek in die oorspronklike stuk ook meer detail verskaf het. Sien hier by ons begin die kinderkerk eers van 6 jaar af. Kinders gaan eers weer in die Hoerskool gewone kerk toe. Dis die konsep wat vir my omgekeerd voorkom. Teen die tyd dat kinders al op skool in klaskamers moet kan stil sit begin die kinderkerk dus eers. Ipv om dit aan te bied vir die kleiner kinders wat werklik nog wil woel.

Laat 'n boodskap

Verskaf jou besonderhede hieronder of klik op 'n logo om in te teken:

WordPress.com Logo

Jy lewer kommentaar met jou rekening by WordPress.com. Log Out /  Verander )

Google photo

Jy lewer kommentaar met jou rekening by Google. Log Out /  Verander )

Twitter picture

Jy lewer kommentaar met jou rekening by Twitter. Log Out /  Verander )

Facebook photo

Jy lewer kommentaar met jou rekening by Facebook. Log Out /  Verander )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: