5

Leeslys van ‘n 12-jarige dogter

19 Jan 2022
Share

My 12 jarige het weer laas jaar ‘n storm los gelees. Natuurlik was daar volgens haar nie genoeg tyd vir lees nie. Terwyl ek reken sy kon beslis ‘n bietjie minder gelees het, maar daar is nie regtig salf te smeer aan boekwurms nie.

Sy het 81 Afrikaanse boeke gelees en haar gunsteling 3 was Armand die skipbreukeling deur Nickey van Schalkwyk, Sonoog deur Rudolf Erasmus en T’sats van die Kalahari deur Willem D. Kotzé

In Engels het sy 137 boeke gelees en haar gunsteling 3 was Hatchet deur Gary Paulsen, Gaslight Geezers: A Welkon Weasels Adventure deur Garry Kilworth en Dot.Robot: CLICK_HERETOELIMINATE/AND/DESTROY deur Jason Bradburt. Island of the Blue Dolphins deur Scott O’Dell het ook weer haar leeslys gehaal vir die soveelste jaar in ‘n ry.

Hier is die boeke wat sy gelees het:
In Afrikaans:

  1. Agon en die donker planeet – John Coetzee
  2. Drie loop saam – Kowie Rossouw
  3. Die Voelhok – Marilee McCallaghen
  4. Grobelaartjie van Velskoendorp – Oskar Prozesky
  5. Sonja Serfontein en die Groot Kaas – Saskia Kuschke
  6. Stalmaats 4: Die Spokperd – Lize Roux
  7. Stalmaats 5: Die Beroemde Ruiter – Lize Roux
  8. Stalmaats 7: Seeponies – Lize Roux
  9. ‘n Perd soos Prins Panga – C.S. Badenhorst
  10. Onheil vir die Meermin – Japie Coetzee
  11. Hy Lag oor die Vrees – Cornelia Kruger
  12. Die Geheim van die Santa Lucia – Nicolai von Michalewsky
  13. ‘n Seun en ‘n Kano – C.S. Badenhorst
  14. Die Buiter hou Wag – Gerrie Radlof
  15. Twee Strandlopers – Jan Rabie
  16. Reindert Rympies en die Geheim van die Vet Kat – Bill Apablasa
  17. Die Bangbroek – C.S. Badenhorst
  18. Stalmaats 6: Komaan, Karen! – Lize Roux
  19. Stalmaats 8: Roset – Lize Roux
  20. Die prinshond – CS Badenhorst
  21. Die geleende jaar – CS Badenhorst
  22. Lourierkrans vir ‘n wenner – CS Badenhorst
  23. Lewenslange gevangene – CS Badenhorst
  24. Armand die skipbreukeling – Nickey van Schalkwyk
  25. Die geheim van die toringkamer – Marianna Brandt
  26. Pronkhings van Leliedal – Emily Pieterse
  27. Die Swart Stier – Marcelle Verte
  28. Op die Rand – Cillian Cross
  29. Brandkloof se kinders – Rona Rupert
  30. Bontjie – Julia Cunningham
  31. Wannie van die Woonstel – Annie M.G. Schmidt
  32. Ben en houtskool – Ivy Baker
  33. Marlien en die seun met die mus – Birgitta Bergman
  34. Wat Geld nie kan Koop nie – C.S. Badenhorst
  35. Tjarie kom huis toe – Engela Van Rooyen
  36. Cato van Brandkloof – Rona Rupert
  37. Die GSR – Roald Dahl
  38. Ottie – Annie MG Schmidt
  39. Rugbystewels van glas – C.S. Badenhorst
  40. Gesie in Villa Musica – Engela van Rooien
  41. Die Ou Fort – E.H. Hoekstra
  42. Bevrore Vuur – James Houston
  43. Ouma is ‘n Kroek – David Walliams
  44. Stalmaats 9: Vrye Teuels – Lize Roux
  45. Stalmaats 10: Gevaar op Dagbreek – Lize Roux
  46. Die blou Tartare: Die Renperd – H.S. van Blerk
  47. Die Edelvalk – H.S. van Blerk
  48. Sakman Staan Vas – H.S. van Blerk
  49. Boeta gaan op Kommando – H.S. van Blerk
  50. Sonoog – Rudolf Erasmus
  51. Twee vir ‘n Stuiwer – W.A. Hickey
  52. Die Nels van Groenewoud – Eleanor Baker
  53. Die blou Tartare: Faanman Speel Kupido – H.S. van Blerk
  54. Die blou Tartare: Faanman Slaags met Terroriste – H.S. van Blerk
  55. Die Skatkis1: Rympies en Sprokies
  56. Gezina en die Bruin Wind – Maretha Maartens
  57. Die Wonderbaarlike Wedervaringe van Jurie Losper en Broer Herklaas Liegsttories – W. O. Kuhne
  58. Mario en die Diere – Waldemar Bonsels
  59. Jock van die Bosveld – Sir Percy FitzPatrick
  60. Die Bruin Planeet – Kobus Smit
  61. Die Vrolike 5 en die satellietgeheime – Jan Combrink
  62. Nou lieg jy mos, Katriena! – Riana Scheepers
  63. ‘n Regte Kampioen – Marilee McCallaghan
  64. Genadelose Vyand – Lourens Oberholzer
  65. Riets se Meesterstuk – F. Leslie
  66. J. Moestafa Tau – Amanda Brown
  67. Die Ontembare Hings – Zane Grey
  68. T’sats van die Kalahari – Willem D. Kotzé
  69. Die groot Klein Kaptein – Paul Biegel
  70. Operasie Bom – Andries de Wit
  71. My naam is Alexander en wat daarvan? – Martie Preller
  72. Jy’s laf, Dirk! – Dick King-Smith
  73. T’sats, Grootste van die Groot Jagters – Willem D. Kotzé
  74. T’sats se wraak – Willem D. Kotzé
  75. T’sats se kind – Willem D. Kotzé
  76. Die vreeslike avonture van Oliver Twist – Charles Dickens
  77. Die Bulle Bakke – Aaron Blabey
  78. Operasie Maanligmotors – Frieda de Villiers
  79. Geleende Vere – R Bosch
  80. Wedloop teen die Wind – Marilee McCallaghan
  81. Joof en sy maats en die dwelmsmokkelaars – Cor Dirks


In Engels:

  1. Black Beauty’s Family: Nightshade – Josephine Pullein- Thompson
  2. Black Beauty’s Family: Black Romany – Diana Pullein- Thompson
  3. Black Beauty’s Family: Blossom – Christine Pullein- Thompson
  4. Five on a hike together – Enid Blyton
  5. The Children of Cherry Tree Farm – Enid Blyton
  6. The Coral Island – Robert Michael Ballantyne
  7. Horrible Science; Fatal Forces – Nick Arnold
  8. Luke Cannon Showjumping Mysteries: The Black Mare of Devil’s Hill – Nigel Robinson
  9. The Secret Mountain – Enid Blyton
  10. Anna/Bella – Amanda Swift
  11. The Famous Five: Five Go to Smuggler’s Top – Enid Blyton
  12. The Famous Five: Five get into Trouble – Enid Blyton
  13. Animal Stories for 9 Year Olds – Helen Paibia
  14. Secret Seven on the Trail: The secret seven – Enid Blyton
  15. Lemonade Sky – Jean Ure
  16. Choose your own adventure: Master of Aikido – Richard Brightfield
  17. The 5 Find-outers: The Mystery of the Pantomime Cat – Enid Blyton
  18. The Wandering Wombles – Elizabeth Beresford
  19. The Wombles go Round The World – Elizabeth Beresford
  20. The Famous Five and the Hijackers – Claude Voilier
  21. The Kitten Hunt – Anna Wilson
  22. Just Geogre: George, Timmy and the Stranger in the Storm – Enid Blyton
  23. Survival – Chris Ryan
  24. Adventures of the Little Wooden Horse – Ursula Moray Williams
  25. The Contagious colors of Mumpley Middle School – Fowler Dewitt
  26. Silverfin – Charlie Higson & Kev Walker
  27. Horse and Pony Stories for girls – Hamlyn
  28. The Secret Seven: Secret Seven Win Through – Enid Blyton
  29. The Secret Seven: Three Cheers, Secret Seven – Enid Blyton
  30. Black Holes and Uncle Albert – Russell Stannard
  31. The Jabulani Mystery – Brenda Munitich
  32. Animals you will Never Forget – Reader’s Digest
  33. A Show Jumper in the Family – Judith M. Berrisford
  34. The Secret Seven: Good Work, Secret Seven – Enid Blyton
  35. Secret Seven: Look out, Secret Seven – Enid Blyton
  36. House on the corner – Enid Blyton
  37. Secret Seven: Fun for the Secret Seven – Enid Blyton
  38. Then again, maybe I won’t – Judy Blume
  39. The Gay Dolphin Adventure – Malcolm Saville
  40. Hatchet – Gary Paulsen
  41. Hatchet: The Call – Gary Paulsen
  42. Otherwise Known as Sheila the Great – Judy Blume
  43. Diamond Jack – Josephine Poole
  44. Nancy Drew: Till Death Do Us Part – Carolyn Keene
  45. Geoffry Strangeways – Jill Murphy46. Little Women – Louisa May Alcott
  46. The Famous Five: Five on Finniston Farm – Enid Blyton
  47. Island of the blue dolphins – Scott O’Dell
  48. Nancy Drew: Password to Larkspur Lane – Carolyn Keene
  49. Nancy Drew: The perfect plot – Carolyn Keene
  50. The Secret Seven: Secret Seven Adventure – Enid Blyton
  51. The Secret Seven: Good Old Secret Seven – Enid Blyton
  52. The Pony Detectives: Moonlight, Star of the Show – Belinda Rapley
  53. Nancy Drew: The Riddle in the Rare Book – Carolyn Keene
  54. Alfred Hitchcock and the Three Investegators in: The Secret of Terror Castle – Robert Arthur
  55. Good Wives – Louisa May Alcott
  56. Nancy Drew: The Message in the Hollow Oak – Carolyn Keene
  57. Darkling – KM Peyton
  58. Horrible Histories: Stomin’ Normans – Terry Deary
  59. Little Men: Louisa M Alcott
  60. The Explorer – Katherine Rundel
  61. The Sea Dog – Jenny Dale
  62. Barkbelly – Cat Weatherill
  63. Chestnut Hill: The New Class – Lauren Brooke
  64. The Secret Seven: Shock for the Secret Seven – Enid Blyton
  65. The prize pony – Josephine Pullein- Thompson
  66. Ghost Horse on the Moor – Josephine Pullein- Thompson
  67. Mystery on the Moor – Josephine Pullein- Thompson
  68. Gaslight Geezers: A Welkon Weasels Adventure – Garry Kilworth
  69. Dolphin Diaries: Beyond the Sunrise – Ben M. Baglio
  70. Adventures of Paddy the Beaver – Burgess
  71. Adventures of Buster Bear – Burgess
  72. Heastward Ho! – Garry Kilworth
  73. Robins in the Abbey – Elsie J. Oxenham
  74. Jennifer J – Ethel Turner
  75. An Exiting Term – Angela Brazil
  76. Chantry 1: Fair Blows the Wind – Louis L’amour
  77. Chantry 2: The Ferguson Rifle – Louis L’amour
  78. Chantry 3: North to the Rails – Louis L’amour
  79. Brionne – Louis L’amour
  80. High lonesome – Louis L’amour
  81. Radigan – Louis L’amour
  82. Crossfire Trail – Louis L’amour
  83. Shalako – Louis L’amour
  84. Stories of the Hundred and One Dalmatians – Dodie Smith
  85. The Island of Adventure – Enid Blyton
  86. Julie of the Wolves – Jean George
  87. Animal Ark: Ponies at the Point – Lucy Daniels
  88. Fallon – Louis L’amour
  89. The Secret of Cliff Castle – Enid Blyton
  90. Smuggler Ben – Enid Blyton
  91. The Burning Hills – Louis L’amour
  92. Kiowa Trail – Louis L’amour
  93. The Key-Lock Man – Louis L’amour
  94. Under the Sweetwater Rim – Louis L’amour
  95. The Quick and the Dead– Louis L’amour
  96. The High Graders– Louis L’amour
  97. Animal Ark: Lamb in the Laundry – Lucy Daniels
  98. Animal Ark: Horse in the house – Lucy Daniels
  99. Animal Ark: Badger in the Basement – Lucy Daniels
  100. Young Pioneers – Rose wilder Lane
  101. Phantom Horse goes to Ireland – Christine Pullein-Thompson
  102. Animal Ark: Hedgehogs in the hall – Lucy Daniels
  103. Nancy Drew: The Quest of the Missing Map – Carolyn Keene
  104. Nancy Drew: The Clue in the Diary – Carolyn Keene
  105. Bimbo and Topsy – Enid Blyton
  106. Pony Club Secrets: Comet and the Champion’s Cup – Stacy Gregg
  107. The Pony Detectives: Foxy, Rivalry at Summer Camp – Belinda Rapley
  108. Phantom Stallion: The Wild One – Terri Farley
  109. Phantom Stallion: Untamed – Terry Farley
  110. The Bush Shrike – Marguerite Poland
  111. Cryptid Hunters – Roland Smith
  112. The Old Man and the Sea – Ernest Hemingway
  113. Thoroughbred 64: The Price of Fame – Joanna Cambell
  114. The Sands of Time – Michael Hoeye
  115. Julie – Jean Craighead George
  116. The Falcon’s Malteser – Anthony Horowitz
  117. The Broken Gun – Louis L’amour
  118. Loving Spirit: Hopes – Linda Chapman
  119. Misty of Chincoteague – Marguerite Henry
  120. Crossfire – Peter Beere
  121. Dot.Robot: CLICK_HERETOELIMINATE/AND/DESTROY – Jason Bradburt
  122. Nancy Drew: The Clue of the tapping heels – Carolyn Keene
  123. Why I went Back – James Clammer
  124. Nancy Drew: Mystery of the brass-bound trunk – Carolyn Keene
  125. Nancy Drew: The clue in the jewel box – Carolyn Keene
  126. Nancy Drew: The Hidden window mystery – Carolyn Keene
  127. Nancy Drew: The Clue of the whistling bagpipes – Carolyn Keene
  128. Golden Filly Series: The Race – Lauraine Snelling
  129. The Hero Pup – Megan Rix
  130. The Runaways – Megan Rix
  131. The Time Travel Diaries – Caroline Lawrence
  132. Katy – Jacqueline Wilson
  133. Frankie Foster – Jean Ure
  134. Nancy Drew: The Witch Tree Symbol – Carolyn Keene
  135. Eagle Warrior – Roger Mortime (sy beveel dit nie aan as geskikte leesstof nie)
  136. Motorcross Mania – RA Montgomery
  137. The Silver Claw – Garry Kilworth