Leeslys van ‘n 10-jarige dogter

My boekwurm gee my kopsere om genoeg en geskikte leesstof vir haar op te spoor. Ek gedink sy gaan by die 300 boeke uit kom vir 2019, maar die biblioteek wat oor die feestyd toe was het die remme aangeslaan en sy het geëindig met 292! boeke. Ongelukkig is al die boeke nie ewe heilsaam nie en is daar beslis ‘n paar op die lys wat ek nie dink noodwendig aan te beveel is nie.

Omdat die lys so lank is het ek haar gevra om haar gunstelinge te kies. In Afrikaans was haar top 3 Nils Holgersson se wonderbaarlike reis deur Selma Lagerlof, Roman en Robyn deur HS van Blerk en Rooi kanarie hoepelbeen deur Elsabe Steenberg. Nog gunstelinge was Die GSR deur Roald Dahl, Die rooi prinses deur Paul Biegel, Katrientjie van keerweder deur Alba Bouwer, Heidi deur Spyri, Galop: Perdestories deur Fanie Viljoen en ‘n Tent vol sterre deur Keith Osler Anderson.

In Engels was haar top 3 The secret garden deur Frances Hodgson Burgnett, A bear called Paddington deur Michael Bond en die Jess the border collie reeks deur Lucy Daniels. Nog gunstelinge was The Swallow tale reeks deur KM. Peyton, Leopard boy deur Peter Slingsby, Child in darkness deur Robert Hill, The bubble boy deur Stewart Foster, The imagination box: A mind of its own deur Martyn Ford, Island of the blue dolphins deur Scott O’Dell, The Daring Escape of Beatrice and Peabody deur Kimberly Newton Fusco, Snowball the pony deur Enid Blyton en What Katy did deur Susan M. Coolidge.

Asterix en Kuifie bly ook groot gunstelinge en sy lees die weer en weer.

Die volledige lys van die boeke wat sy in 2019 gelees het was:

In Afrikaans:

1. Abdoltjie – Alba bouwer
2. Stewel-Katrien – Jane Gardam
3. Bienkie en die Boeing – Ettie Bierman
4. Asterix en die koperpot – Goscinny
5. Asterix in Britannie – Goscinny
6. Asterix en die groot geveg – Goscinny
7. Asterix en die Gote – Goscinny
8. Asterix en die goue sekel – Goscinny
9. Lulu Bell en die verjaarsdagponie – Belinda Murrell
10. Bienkie en die blondekop – Ettie Bierman
11. Die seun in die rok – David Walliams
12. Asterix em doe speelplek van die gode – Goscinny
13. Asterix en Cleopatra – Goscinny
14. Siobhan van die sirkus – Jaco Fouche
15. Speurder Kwaaikofski: Honde, hoede en hande – Banscherus
16. Speurder Kwaaikofski: Die stinkstorie – Banscherus
17. Speurder Kwaaikofski: Speurder teen speurder– Banscherus
18. Dwalers in die donker – Allen Sharp
19. Asterix en die noormanne – Goscinny
20. Lulu Bell en die pikkewynfeetjie – Belinda Murrell
21. Dagboek van ‘n Wimpy Kid: Drie in een te veel – Jeff Kinney
22. Aaklige ant Alberta – David Walliams
23. Bienkie en die buurseun – Ettie Bierman
24. Bienkie en die boemelaar – Ettie Bierman
25. Klawerjas – Dick King-Smith
26. My Ballerina droom – Michaela en Elaine DePrince – ‘n ware verhaal oor ‘n Sierra Leone weeskind wat professionele ballerina geword het.
27. Die stoutsterte van Texel tot Tafelbaai – Marianna Brandt
28. Die stoutsterte: Poot aan wal – Marianna Brandt
29. Speurder Kwaaikofski: Soene en sirkusse – Banscherus
30. Kallie Emmer en die sjokoladefabriek – Roald Dahl
31. Danda – Chris Barnard
32. ‘n Ponie vir Karla – Sarah Hawkins
33. Zackie Mostert en die wriemelende wurmkoekies – Jaco Jacobs
34. Dino-wereld: Stormloop van die driehoring-monster – Rex Stone
35. Professor Fungus en die ongelooflike miniatuur-avontuur – Jaco Jacobs
36. Dino-wereld: Mars van die gepantserde reuse – Rex Stone
37. Jy’s laf, Dirk! – Dick King-Smith
38. Mooi so, Toffie! – Jenny Oldfield
39. Slaaptydstories 5 – Arthur S Maxwell
40. Die vergete vallei – Pieter Pieterse
41. Woestyngevangene – Andrea Abbott
42. Speurder Kwaaikofski: Muise en gespuise – Banscherus
43. Kuifie: Die swart eiland – Herge
44. Speurder Kwaaikofski: Vuilspen en nat voete – Banscherus
45. Professor Fungus en die zombie-tamaties – Jaco Jacobs
46. Dino-wereld: Onderwater-avontuur – Rex Stone
47. Dino-wereld: Hier kom die reuse reptiele – Rex Stone
49. Dino-wereld: Stegosourus-probleme – Rex Stone
50. Dino-wereld: Vlug van die pterosourus – Rex Stone
51. Dino-wereld: Vang die dief – Rex Stone
52. Pippie Langkous – Astrid Lindgren
53. Pippie Langkous gaan aanboord – Astrid Lindgren
54. Pippie Langkous in die suidsee – Astrid Lindgren
55. Jasper speel toneel – CF Beyers-Boshoff
56. Jasper die rugbyheld – CF Beyers-Boshoff
51. Die Dingesfabriek: Jannus en Kriek en die tydmasjien – Elizabeth Wasserman
52. Professor Fossilus en die dinosourusse – Louise Smit
53. Baasspeuder Blomkwist – Astrid Lindgren
54. Baasspeuder Blomkwist hier – Astrid Lindgren
55.Jasper in die koshuis – CF Beyers-Boshoff
56. Professor Fungus en die skrikwekkende Snotzilla – Jaco Jacobs
57.Alleen op ‘n verlate eiland – Ginny McReynolds
58. Gary kry ‘n nuwe vriend – Kay Esnouf
59. Kaptein Verdwyn – Fanie Viljoen
60. Professor fungus en die monsterformule – Jaco Jacobs
61.Die stryd om Huts en Pot – Philippa Pearce
62. Haai, keer daardie kinders – Jenny Seed
63. Soois oop die spoor – John van der Berg
64. Vrees in die vierde dimensie – Allen Sharp
65. Professor Fungus en die dino-avontuur – Jaco Jacobs
66. Die Dingesfabriek: Jannus en Kriek krimp – Elizabeth Wasserman
67. Professor Fungus en die robotkrisis – Jaco Jacobs
68. Professor Fungus en die jelliemonsters van mars – Jaco Jacobs
69. Professor Fungus en die mensvreter-piranhas – Jaco Jacobs
70. Vrees in die vierde dimensie – Allen Sharp
71. Die Dingesfabriek: Jannus en Kriek onder die see – Elizabeth Wasserman
72. Rommel – Johann Bekker
73. Goue fluit, my storie is uit – Linda Rode
74. Wimpy se vrees – Chris L. Marx
75. Raaiselklip – Troula Goosen (nie aanbeveelbaar vir jong kinders nie)
76. Asterix en die goue sekel – Goscinny
77. Ans se geheim – JC Smit
78. Maasdorp se drie musketiers – Stella Blakemore
79. Professor Fungus en die sneeumasjien – Jaco Jacobs
80. Professor Fungus en die breindrein-eksperiment – Jaco Jacobs
81. Professor Fungus en die diepsee-dilemme – Jaco Jacobs
82. Die meisies van Maasdorp – Stella Blakemore
83. Die jongste meisie in Maasdorpskool – Stella Blakemore
84. Kobie regeer – Stella Blakemore
85. Kobie en die wonderkind – Stella Blakemore
86. Allegra op Maasdorp – – Stella Blakemore
87. Die GSR – Roald Dahl
88. Marius se merkwaardige medisyne – Roald Dahl
89. Fantastiese mnr Vos – Roald Dahl
90. Die twakke – Roald Dahl
91. Die boudebiljoener – David Walliams
92. Die geheim van die rooidakhuis – PJ du Plessis
93. Speelplek van ‘n malman – PJ du Plessis
94. Die rooi prinses – Paul Biegel
95. Ginny se storie – Ruth White
96. Die muis sonder snorbaarde – Marguerite Brand (het toordery in)
97. Gulliver in Lillyput – PAM Brink
98. ‘n Bootjie oor die see – Eleanor Baker
99. Jy en Hercules – Martie Preller
100. Caesar se lourierkrans – R. Goscinny
101. Kalie Emmer en die sjokoladefabriek – Roald Dahl
102. Matilda – Roald Dahl
103. Meneer Geluk bring ongeluk – Allen Sharp
104. Nag van die komeet – Allen Sharp
105. Die uile in die verlore stad – Cor Dirks
106. Kewer-koningin – MG Leonard
107. Die meerkatmannetjie – G Weideman
108. Astrix in Helvesie – R Goscinny
109. Hardy-hulle: Die Afgodsbeeld – Franklin W Dixon
110. Zackie Mostert en die vreeslike verjaarsdag – Jaco Jacobs
111. Zackie Mostert en die (byna) baie briljante idee – Jaco Jacobs
112. Rosarium – Marie van de Merwe
113. Zackie Mostert en die katkrisis – Jaco Jacobs
114. Professor Fungus en die gekloonde konyn – Jaco Jacobs
115. Zackie Mostert Omnibus 1 – Jaco Jacobs
116. Professor Fungus en die vreeslike gevaarlike tuinkabouters – Jaco Jacobs
117. Roman en Robyn – HS van Blerk
118. Oom Attie se Slaaptyd stories 3 – Arthur S Maxwell
119. Koebaai Gorilla – Jaco Jacobs
120. Asterix en die groot geveg – R Goscinny
121. Asterix en die goue sekel – R Goscinny
122. ‘n Katjie vir Sophia – Sarah Hawkins
123. Katrientjie van keerweder – Alba Bouwer
124. Heidi – Spyri
125. Die beestrek – Doc Immelman
126. Rooi kanarie hoepelbeen – Elsabe Steenberg
127. Koebaai Gorilla – Jaco Jacobs
128. Asterix en die groot geveg – R Goscinny
129. Asterix en die goue sekel – R Goscinny
130. Die avonture van Alice in Wonderland – Lewis Carroll
131. Agent Alex: Uitgesorteer! – Justin Richards
132. Agent Alex: Visvang verbode! – Justin Richards
133. Asterix en die koperpot – R. Goscinny
134. Asterix en die speelplek van die gode – R Goscinny
135. Asterix en die feesmaaltyd – R Goscinny
136. Galop: Perdestories – Fanie Viljoen
137. Zackie Mostert en die slim speuder – Jaco Jacobs
138. Wouter en die eienaardige eilandavontuur – Philip Reeve en Sarah McIntyre
139. Max die masjien – Jaco Jacobs
140. Dino-wereld: Vang die dier – Rex Stone
141. Dino-wereld: Hier kom die reuse reptiele – Rex Stone
142. Dino-wereld: Vlug van die pterosourus – Rex Stone
143. Dino-wereld: Mars van die gepantserde reuse – Rex Stone
144. Agent Alex: Spioenkop Akademie – Justin Richards
145. Dino-wereld: Stegosourus-probleme – Rex Stone
146. n Tent vol sterre – Keith Osler Anderson
147. Super boetie! – Jaco Jacobs
148. My ouma is ‘n film-ster – Jaco Jacobs
149. Nils Holgersson se wonderbaarlike reis – Selma Lagerlof
150. Gesie van Sonsig – Engela van Rooyen
151. Peps – Erica Lillegg
152. Asterix en die Gote – R Goscinny
153. Kuifie: Die skat van Rackham die Rooie – Herge
154. Kuifie: Die geheim van de eenhoorn – Herge
155. Kuifie: Die krap met die goue knypers – Herge
156. Kuifie: Kuifie in Amerika – Herge
157. Kuifie: Die geheimsinnige ster – Herge
158. Kuifie: Die sigare van die farao – Herge
159. Kuifie: Vlug 714 na Sydney– Herge
160. Die kolonel – Esta Steyn

In Engels:

1. The Swallow tale – KM. Peyton
2. Summer Stories – Enid Blyton
3. The Swallow summer – KM. Peyton
4. Swallow, the Star – KM. Peyton
5. Good dog, bad dog: The Golden bone – Dave Shelton
6. Disa Readers, Standard 1
7. The Glory – Lauren St John
8. The secret garden – Frances Hodgson Burgnett
9. A Cat called Penguin – Holly Webb
10. Looking for Bear – Holly Webb
11. The pocket dog – Holly Webb
12. Bad Dad – David Walliams
13. The adventures of Tony and Friends – Josephine Canovas
14. Grk: Operation Tortoise – Joshua Dober
15. Dinosaur cove: Tracking the gigantic beast – Rex Stone
16 Dinosaur cove: Escape from the fierce predator – Rex Stone
17. Dinosaur cove: Assault of the friendly friends– Rex Stone
18. Dinosaur cove:Attack of the lizard king – Rex Stone
19. Dinosaur cove: Journey to the ice Age– Rex Stone
20. Dinosaur cove: Lost in the jurassic – Rex Stone
21. Animal Farm – George Orwell
22. Pet Patrol: Wild things – Betsy Duffey
23. Dinosaur cove: Finding the deceptive dinosaur – Rex Stone
24. Leopard boy – Peter Slingsby
25. War with themutant spider ants – Edward Packard
26. Wild: Monkey Magic – Lucy Courtenay
27.Best loved goodnight tales –
28. Child in darkness – Robert Hill
29. Astrix and the caesar’s gift – Goscinny
30. Wild: Tyger trouble – Lucy Courtenay
31. The seal’s fate – Eoin Colfer
32. Grk and the pelotti gang – Joshua Doder
33. Adventures at hound hotel: Cool Crosby – SS Sateren
34. Adventures at hound hotel: Mighty Murphy – SS Sateren
35. Polly and the puffin: The stormy day – Jenny Colgan
36. The bubble boy – Stewart Foster
37. A dog called grk – Josh Lacey
38. The world’s worst children 2 – David Walliams
39. Tiger Days and the miidnight foxes – Sarah Lean
40. Toad Rage – Morris Gleitzman
41. Toad Heaven – Morris Gleitzman
42. Asteric in Corsica – Goscinny
43. The imagination box: A mind of its own – Martyn Ford
44. Grk and the hot dog trail – Josh Lacey
45. Grk smells a rat – Josh Lacey
46. Grk down under– Josh Lacey
47. Grk and the phoney Macaroni – Josh Lacey
48. Katy’s Pony surprise – Victoria Eveleigh
49. Klooz: The mysteriois Mask – J Banscherus
50. Grandpa’s great escape – David Walliams
51. The worst thing abou my sister – Jacqueline Wilson
52. The Roald Dahl Treasury
53. Candyfloss – Jacqueline Wilson
54. Attack of the killer grizzly – Lionel Wilson
55. Little House chapter book 3: Animal Adventures – Laura Ingalls Wilder
56. Come home Sabre – Peggy Cannam
57. The diamond girls – Jacqueline Wilson
58. Sheltie in danger – Peter Clover
59. Island of the blue dolphins – Scott O’Dell
60. Glubbslyme – Jaqqueline Wilson
61.Hetty Feather = Jacqueline Wilson
62. Kitten Wars – Anna Wilson
63. Kitten Catastrophe – Anna Wilson
64. Biscuit barrel: Buried Alive – Jacqueline Wilson
65. Biscuit Barrel: Cliffhanger – Jacqueline Wilson
66. The Dotty Dalmation – Anna Wilson
67. Astrix and the great divide – R Goscinny
68. TinTin: The red sea sharks – Herge
69. Jacky Daybream – Jacqueline Wilson
70. The 13-storey Treehouse – Andy Griffiths
71. The Smug Pug – Anna Wilson
72. Sleep-overs – Jacqueline Wilson
73. Starring Tracy Beaker – Jacqueline Wilson
74. Asterix and son – Goscinny
75. Danny the Champion of the world – Roald Dahl
76. Katy – Jacqueline Wilson
77. I’m a chicken get me out of here! – Anna Wilson
78. The magic finger – Roald Dahl
79. Archie – Digest Magazine
80. The wishing chair again – Enid Blyton
81. Little darlings – Jacqueline Wilson
82. Opel Plumstead – Jacqueline Wilson
83. The magic faraway tree – Enid Blyton
84. The 39-storey Treehouse – Andy Griffiths
85. The 91-storey treehouse – Andy Griffiths
86. Smallest Giant and other stories –
87. Vicky Angel – Jacqueline Wilson
88. Fabberoony’s Fizzy Pink – Cherry Whytock
89. The left-outs – Jacqueline Wilson
90. The 65-storey treehouse – Andy Griffiths
91. The Cat mummy – Jacqueline Wilson
92. The Hounds of Penhallow Hall: The lost Treasure – Holly Webb
93. Appleblossom the possum – Holly Goldberg Sloan
94. Lola Rose – Jacqueline Wilson
95. The Invisible Womble – Elisabeth Beresford
96. The world’s worst children 3 – David Walliams
97. Charlie and the Great Glass Elevator – Roald Dahl
98. The Witches – Roald Dahl
99. Toby and the secrets of the tree – Timothee de Fombelle
100. The bed and breakfast star – Jacqueline Wilson
101. Bill Badger and the voyage to World’s end – BB
102. Attack of the Deranged mutant killer monster snow goons – Bill Watterson
103. House of robots – James Patterson and Chris Grabenstein
104. The Daring Escape of Beatrice and Peabody – Kimberly Newton Fusco
105. The hounds of Penhallow Hall: The Moonlight Statue – Holly Webb
106. Third Year at Malory Towers – Enid Blyton
107. The suitcase kid – Jacqueline WIlson
108. Dinosaur cove: Journey to the ice Age- Rez Steone
109. Dinosaur cove: Lost in the Jurassic- Rez Steone
110. Dinosaur cove: Escape from the Fierce Predator- Rez Steone
111. Dinosaur cove: Tracking the gigantic beast- Rez Steone
112. Double Act – Jacqueline Wilson
113. The Story of Tracy Beaker – Jacqueline Wilson
114. The hounds of Penhallow Hall: The hidden staircase – Holly Webb
115. The Lottie Project – Jacqueline Wilson
116. Snowball the pony – Enid Blyton
117. A bear called Paddington – Michael Bond
118. Put a sock in it, Percy! – Judy Corbalis
119. The secret seven: the Secret seven – Enid Blyton
120. Fastest woman on earth – Alida Thacher
121. The third form at St Clare’s – Enid Blyton
122. Marge in charge – Isla Fisher
123. Doctor Proctor’s Fart Powder – Jo Nesbo
124. Trickster – Tom Moorhouse
125. Jess the border collie: The Arrival – Lucy Daniels
126. Jess the border collie: The Challenge – Lucy Daniels
127. Jess the border collie: The Runaway – Lucy Daniels
128. Tommy and the sloth – Allan Frewin Jones
129. Heidi Heckelbeck has a secret – Wanda Coven
130. What Katy did – Susan M. Coolidge
131. Sandy Lane Stables: Horse in danger – Michelle Bates
132. The secret of big toe mountain – Klaus Kuhne

Categories: Graad 4, Ons lees, Uncategorized | Sleutelwoorde: , , | 1 Kommentaar

Artikel navigasie

One thought on “Leeslys van ‘n 10-jarige dogter

  1. Terug pieng: Hoogtepunte van 2019 | Lomi

Laat 'n boodskap

Verskaf jou besonderhede hieronder of klik op 'n logo om in te teken:

WordPress.com Logo

Jy lewer kommentaar met jou rekening by WordPress.com. Log Out /  Verander )

Google photo

Jy lewer kommentaar met jou rekening by Google. Log Out /  Verander )

Twitter picture

Jy lewer kommentaar met jou rekening by Twitter. Log Out /  Verander )

Facebook photo

Jy lewer kommentaar met jou rekening by Facebook. Log Out /  Verander )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: